Kedves szülők és leendő szülők! Ebben a bejegyzésünkben néhány tanáccsal szeretnénk szolgálni annak érdekében, hogy gyermekük fogápolását a lehető leggördülékenyebben és legkevesebb konfliktussal tudják elkezdeni.
A gyermekek fogmosásának egyik kritikus pontja, amit talán nem is gondolnánk, de maga a fogkefe. Pszichológiai alapvetés, hogy a kisgyerekek bár orálisan fixáltak, csak olyan dolgokat vesznek a szájukba, amelyeket ők is akarnak. Egy idegen, kívülről érkező fogkefe rémisztő lehet, éppen ezért jó, ha több fogkeféből kínálunk alternatívákat a gyereknek, így rögtön azt érezheti, hogy ő is döntött/választott, nem csak megmondták neki, hogy mit csináljon.
Fontos a jó példa, ezért érdemes a kisgyerekkel az egész családnak, nagyobb gyerekeknek is fogat mosnia, hogy lássa, mindenki ezt csinálja, nem csak őt akarják "kínozni" a szülők. Ami szintén nagyon szokott tetszeni a gyerekeknek, ha ők is moshatják picit a felnőttek fogait, cserébe pedig a felnőtt még egyszer sikálhatja a gyerekét, hiszen egy ideig még biztos nem fog menni az alapos és önálló fogmosás.
Sajnos a fogmosás aktusa néha akkor sem elég izgalmas, ha többen csinálják egyszerre, ezért lehet kérni a gyereket, hogy váltott kézzel is mosson (így jobban kell koncentrálnia, kevésbé lesz unalmas), vagy mérhetjük homokórával, dallamot játszó szerkezettel az időt.
Ha időnk engedi, lepedéket elszínező tablettával is ellenőrizhetjük a fogmosás eredményét. Ez garantáltan nem fogja bántani a gyereket, az elszíneződés viccesen hathat számára, mi pedig tudatosíthatjuk benne, hogy lehet ezt még jobban is csinálni.
Végezetül a fogmosás pszichológiájára is igaz az örök igazság, miszerint ne a következményekkel riogassuk a gyereket, ez semmilyen esetben sem célravezető, hanem hangsúlyozzuk ki, hogy fogai jelenlegi szépségét szeretnénk megóvni.